Sisu:

 1. Alustage mõõtmistest
 2. Valige oma stiil
 3. Kuidas väikest kööki möbleerida? Praktiliselt Pepcolt!
 4. Väikese köögi mööbel
 5. Kuidas aknaga väikest kööki sisustada?

Väikese köögi sisustamine ei pea olema keeruline. Isegi väga piiratud ruumi puhul on võimalik luua funktsionaalne ja esteetiline köök. Kust alustada? Kuidas väikest kööki möbleerida ja mida meeles pidada?

Alustage mõõtmistest

Parimad projektid algavad ruumi täpsest mõõtmisest. Kappide paigutust on raske planeerida, kui te interjööri, kuhu need paigutatakse, mõõtmeid täpselt ei tea. Võtke mõõdulint ja tehke kindlaks:

 • Ruumi täpsed mõõtmed – mõõdetuna põrandat pidi.
 • Iga seina mõõtmed – võttes arvesse olemasolevaid orvasid, paigaldiste elemente ning akna- ja ukseavasid. 
 • Selliste ruumielementide nagu aknalaudade, elektripesade jms kõrgus põrandast.

Selle lihtsustamiseks, võite kas ruumi ja iga seina plaani joonistada või fotosid teha. Saadud mõõtetulemuste põhjal saate alustada oma uue köögi planeerimist. 

Valige oma stiil

Väike köök võib olla minimalistlik, kuid samuti võib olla ka rustikaalse või moodsa esteetikaga. Otsige veebist inspiratsiooni ja otsustage, milline esteetika teile kõige paremini sobib. Pidage meeles, et:

 • Väike köök ei tohi olla korratu – seega õigustab end paremini suletud kappidel põhinev sisustus, kui selline, kus enamik asju on väljas.
 • Väikeses köögis õigustab end hästi kahel või kolmel värvil põhinev sisustus. See ei pea iga hinna eest heledates toonides olema – oluline on, et esemeid ei oleks liiga palju.

Iga köök võib olla ilus ja funktsionaalne – see on järjepideva ja hea kavandamise küsimus. Otsustades konkreetse stiili kasuks, jääge selle juurde. Hankige pigem sellele sobivad Pepco köögitarvikud väikese köögi jaoks, kui erineva esteetikaga esemeid.

Pepco infograafika köögi töökolmnurga kohta

Kuidas väikest kööki möbleerida? Praktiliselt Pepcolt!

Üks kõige funktsionaalsemaid põhimõtteid, mida väikese köögi sisustamisel rakendada, on töökolmnurga põhimõte ja sellega seotud kolmeks tsooniks jaotamine:

 1. Varude ja hoiustamise tsoon.
 2. Toidu valmistamise ja nõudepesu tsoon.
 3. Toiduvalmistamise tsoon.

Varude ja hoiustamise tsoonis peaks paiknema külmik ning riiulitega, sahtlitega või cargosüsteemiga mööbel, mis võimaldab ära paigutada kõik vajalikud varud ja hoiustamisega seotud esemed. Samuti on see koht kõigile väikese köögi toidu- ja joogimahutitele ning erinevatele nõudele ja tarvikutele. Toiduvalmistamise ja nõudepesu tsoonis peab olema valamu ning võimalusel nõudepesumasin ning toidu valmistamise tööpind. Toiduvalmistamise tsoon peab aga tingimata sisaldama pliiti, tööpinda ja võimalusel muid seadmeid, näiteks küpsetus- või mikrolaineahju. 

Töökolmnurga põhimõtte kohaselt on iga tsoon üks kolmnurga tippudest. Nende omavahelised kaugused ei tohi olla liiga suured ega liiga väikesed. Üksikasjad sõltuvad muidugi konkreetsest interjöörist.

Väikese köögi mööbel

Väike köök skandinaavia stiilis valge mööbliga

Sõltuvalt ruumi kujust ja eripärast võite valida erinevad mööbli paigutused – näiteks L-kujulise, U-kujulise või üherealise. Praegu saab köögimööbli stuudiotest ning samuti mööblitisleritelt tellida või osta praktiliselt põrandast kuni laeni või veidi madalamale kööki sisustada võimaldava mööbli. 

Ühest küljest võib kõrge mööbel ja tervete seinte täisehitamine rusuv tunduda. Teisest küljest annab ruumi täielik ärakasutamine köögi väiksusest hoolimata tohutult palju hoiuruumi. 

Kappide arvu ja liigi valimiseks mõelge läbi, mida täpselt neis hoidma hakatakse. Ehk on teil minimalistlik lähenemine ja kasutate vaid kahte potti ja ühte panni? Või omate tohutult palju nõusid ja soovite neile kõigile koha leida? Väikesesse kööki mööblit valides pöörake tähelepanu selle ergonoomilisusele ja funktsionaalsusele. Püüdke kasutada ära iga ruumiosa, kuid nii, et see rusuvalt ei mõjuks – heaks ideeks on seinale vastavat värvi ülemiste kappide valimine, mille tõttu jäävad need oluliselt tahaplaanile.

Kuidas aknaga väikest kööki sisustada?

Kuigi aknaga köögis on toiduvalmistamine kindlasti meeldivam kui akendeta kööginurgas, võib see arhitektuurielement ruumi sisustamisel ka takistuseks osutuda. Kui aken on seinal, kuhu plaanite köögisisustuse paigutada, kaaluge ühtlasi ka aknalauana toimiva oleva tööpinna teostamist. Kui aken on külgseinas, võite selle juurde laua paigutada või planeerida köögi tööpinna pikenduse, mis loob kohvijoomise ja einestamise ala. 

Pidage meeles, et köögi aken ei tohiks olla kohe gaasipliidi kõrval. Muud liiki pliitide puhul sarnaseid soovitusi ei ole, kuigi toiduvalmistamise ning praadimise ajal võib pritsmeid, auru ja veega ülevalamist esineda. Kui pliidi lähedal on aken, on seda ja võimalikke aknakaunistusi, nagu kardinaid, külgkardinaid või ruloosid, lihtne määrida. 

Väikese köögi sisustamine võib tõsiseks väljakutseks osutuda, kuid asjakohane plaan aitab teil vigu vältida ning ruumi jaoks sobivaima stiili ja mööbli valida.