Sisu:

  1. Köögikappide korraldamine - praktiline tsoonideks jaotamine
  2.  Köögi korraldamise tähelepanu väärivad ideed - köögikolmnurga põhimõte
  3. Sahtlite valik ja korraldus köögis
  4. Köögisahtlite praktilise kasutamise viisid
  5. Ideed köögi korras pidamiseks
  6. Kord köögikappides ja panipaiga korrastamine

Köögi hea korraldus on aluseks mitte ainult korrale, vaid eelkõige sujuvale tööle kogu perele igapäevase söögi valmistamise ajal. Mida tuleks köögi korraldamisel silmas pidada?

Köögikappide korraldamine – praktiline tsoonideks jaotamine

Üks köögi korraldamise põhiprintsiipidest on funktsionaalsete tsoonide hoolikas planeerimine. Nende suurus sõltub ruumi suurusest, kuid igas köögis tasub eraldada tsoonid: toidu säilitamiseks ja ettevalmistamiseks, toiduvalmistamiseks ning nõudepesuks. Mida need sisaldama peaksid?

  • Pesutsoon: hõlmab valamuga kappi ja võimalusel ka nõudepesumasinat. Valamuga kapis tasub ruumi jätta prügikastile ja põhilistele puhastusvahenditele. Valamu kohal asuvasse kappi on mõttekas paigutada nõudekuivatusrest.
  • Toiduvalmistamise tsoon: hõlmab pliiti koos selle kõrval asuvate kappidega, samuti küpsetusahju ja muid toiduvalmistamiseks või toidu soojendamiseks mõeldud seadmeid. Et köögi ja toiduvalmistamise tsooni korraldus oleks võimalikult praktiline, tasub potid ja pannid toidunõud, taldrikud ning toiduvalmistamise tarvikud hoida toiduvalmistamise tsoonis – näiteks gaasi- või induktsioonpliidi aluses kapis.
  • Säilitus- ja ettevalmistamise tsoon: see on köögi peamine ning ühtlasi suurim tsoon. Hõlmab külmikut, kappi ja tööpinda. Selles tasub hoiustada kõige sagedamini kasutatavaid toiduaineid, samuti maitseaineid ja tarvikuid ning söögi valmistamiseks vajalikke vahendeid (lõikelauad söögiriistad taldrikud).

Köögi funktsionaalseteks tsoonideks jaotatud hea korraldus on selle ruumi igapäevase kasutamise mugavuse aluseks. Kord köögis tähendab vajaminevate esemete hõlpsast leitavust ja selle ruumi kasutusmugavust.

 Köögi korraldamise tähelepanu väärivad ideed – köögikolmnurga põhimõte

Üks mugava ja ergonoomilise köögi korraldamise geniaalsetest ideedest on nn töökolmnurga kasutamine. Selle igaks tipuks on üks oluline sisustuse seade (külmkapp, valamu ja pliit). Vastavalt köögikolmnurga põhimõttele peavad nende seadmete optimaalsed vahemaad olema järgmised:

  • külmiku ja valamu vahel: 120-180 cm,
  • valamu ja kütteplaadi vahel: 120-180 cm,
  • külmiku ja kütteplaadi vahel: 120-250 cm.

Sahtlite valik ja korraldus köögis

Sahtlite hea korraldus köögis võimaldab kööki ergonoomiliselt kasutada ja korras hoida. Hoiustamisel kehtib köögis üks oluline reegel: raskeid esemeid hoitakse alumistes kappides, kergemaid esemeid aga ülemistes. Nõud, tarvikud ja toiduained on mugavalt hoiustatavad nii riiulitel kui ka sahtlites – küsimus on õiges korralduses.

  • Köögiriiulid – mahutavad rohkem esemeid kui sahtlid ja võivad olla koormustele väga vastupidavad. Need tasub valida kappidele, kus hoitakse raskeid ja suuri esemeid (näiteks kodumasinad).
  • Köögisahtlid – need saab tagapool paiknevate asjade välja võtmiseks täies sügavuses välja tõmmata, ilma et peaks eespool olevaid välja tõmbama. Need võivad olla erineva kõrgusega ja koormusele vastupidavusega.

Kui aga soovite maksimaalset mugavust, valige alumistele kappidele peamiselt või ainult sahtlid. Madalates sahtlites hoitakse maitseaineid, söögiriistu, mitmesuguseid väikseid esemeid ja toiduvalmistamiseks vaja minevaid tarvikuid. Kõrgeid sahtleid kasutatakse nõude, pottide, pannide, ning samuti küpsetustarvikute ja toiduainete hoiustamiseks.

Pepco infograafika "Milliseid mahuteid kööki osta?"

Köögisahtlite praktilise kasutamise viisid

Köögikappides olevatest sahtlitest heast köögikorraldusest rääkimiseks ei piisa. Oluline on nende õige majandamine. Tutvuge alltoodud geniaalsete ideedega – sahtlitega köögikappide korrastamine:

  • Kasutage vooderdist – igale köögisahtlile tasub nõude, tasside ja söögikomplektide alla pehme vooderdis osta. Köök peab olema funktsionaalne, seega ei saa ilma põhiliste sahtlitarvikute, nagu sisestuste ja söögiriistade separaatorite, ostmiseta hakkama.
  • Ostke separaatorid, vaheseinad ja muud hoiustamist hõlbustavad tarvikud – need mitte ainult ei lihtsusta teie esemete sorteerimist, vaid takistavad sahtlis ka nende kontrollimatut liikumist. Kõik vajalikud tarvikud leiate meie Pepco kauplustest.
  • Hoidke toiduaineid korvides või karpides – need ei kuku ümber ja hoiate seejuures kööki hõlpsamini korras. Kui kohvi, tee on välja pudenenud või õli välja lekkinud, ei määri need kohe sahtli sisemust, vaid jäävad karpi või korvi.

Ideed köögi korras pidamiseks

Naine näitab köögis kuivtoidu säilitamise purke

Hea töökorraldus köögis on kodutehnika tõhusa kasutamise aluseks, sest meil on kõik käeulatuses. Köögi tööpinnal Peavad olema ainult kõige vajalikumad esemed, nagu veekeetja, noaplokk või maitseainete mahuti. Lisaks on teretulnud korvid või klaasist vaagnad värsketele puuviljadele.

Kord köögikappides ja panipaiga korrastamine

Olenemata sellest, kas teil on eraldi panipaik või hoiate oma toiduaineid köögis, hoidke lahtiseid tooteid spetsiaalsetes klaasist toidumahutites. Tänu tihedalt suletud kaanetele saab neis hoida jahu, tangu, makarone, riisi, kohvi või teed, kartmata, et toidukoid neile juurde pääsevad.

Pepcost saate osta läbipaistvaid või värvilisi toidu- ja joogimahuteid, tänu millele on lemmiktoiduained alati käepärast. Meie poodidest leiate inspireeriva kirjaga metallpurke ning arvukalt klaaspurke ja -purgikesi oma lemmiksuupistete ning maiustuste hoidmiseks.