Sisu:

 1. Savoir vivre ja söögiriistade paigutus
 2. Kuidas söögiriistu paigutada?
 3. Kuidas paigutada magustoidu söögiriistad?
 4. Kuidas söögiriistad pärast söömist paigutada?
 5. Milliseid söögiriistu koju osta?

Lauaetiketi maailmas ei ole söögiriistade paigutus mitte ainult traditsioon, vaid ka külaliste suhtes austuse ja hoolivuse väljendus. Nõude ja söögiriistade oskuslik paigutus laual on söögikordadel, alates igapäevastest lõunasöökidest kuni elegantsete pidudeni, õige atmosfääri loomiseks võtmetähtsusega.

Käesolev juhend tutvustab teile söögiriistade paigutuse reegleid ja tehnikaid, rõhutades esteetilise ning funktsionaalse laua katmisel nende tähtsust. Tutvuge selle kunsti saladustega oma vastuvõttude ja pidulike õhtusöökide peenemaks ning elegantsemaks muutmiseks.

Söögiriistade paigutamine võib väga lihtne tunduda ning see ei tekitagi probleemi, kui soovite lauale vaid noa, kahvli ja lusika asetada. Komplikatsioonid tekivad aga siis, kui peate katma laua, kus serveeritakse rohkem roogasid. Savoir vivre’i juurde kuulub ka teadmine, milliste reeglite kohaselt tuleb söögiriistad lauale asetada.

Savoir vivre ja söögiriistade paigutus

Savoir-vivre on antud ühiskonnas kohaseks peetavate heade kommete, etiketi ja käitumise reeglite kogum. See on käitumisjuhendiks erinevates eluolukordades, alates sotsiaalsest suhtlemisest kuni lauakommeteni ja lõpetades ametliku etiketiga.

Söögiriistade paigutus on üks savoir-vivre’i aspekt, mis on eriti märgatav lauaetiketi kontekstis. Söögiriistade õige paigutus laual on söögikultuuris väga olulise tähtsusega. See kunst hõlmab vastavalt serveeritava söögi liigile ning sündmuse formaalsusele, nugade, kahvlite, lusikate ja muude lauariistade paigutamise oskust. Kombeks on saanud, et söögiriistad paigutatakse kindlas järjekorras, tavaliselt väljastpoolt keskele, sõltuvalt serveeritavate roogade järjekorrast. Selline paigutus lihtsustab külalistel iga käigu jaoks õigete söögiriistade kasutamist ning lisab lauale elegantsust ja korda.

Savoir-vivre’i kontekstis ei ole söögiriistade paigutus mitte ainult toidu serveerimise praktiline aspekt, vaid ka sotsiaalse suhtlemise vorm, mis väljendab austust külaliste vastu ja üksikasjadest hoolimist. See on oskus, mis aitab ühistel einetel meeldivat atmosfääri luua ning peegeldab ka kultuuri ja kulinaarseid traditsioone. Saage teada, kuidas sotsiaalse faux pas vältimiseks söögiriistad paigutada.

Pepco infograafika Kuidas paigutada söögiriistad elegantseks õhtusöögiks? 

Kuidas söögiriistu paigutada?

Olenemata sündmusest, tasub laual tähelepanu pöörata söögiriistade paigutusele. Kui te ei tea, millest alustada, siis on siin mõned reeglid, mis kuluvad tulevikus kindlasti ära.

Mida tuleks meeles pidada? Eelkõige, et enamik inimesi on paremakäelised, seega paneme noa paremale, taldrikule kõige lähemale, ja kahvli vasakule. Paremale, noa järele, toome esiplaanile supilusika ja veelgi kaugemale väljapoole, eelroogade söögiriistad. Seega asub kahvel alati taldriku vasakul küljel, harud ülespoole suunatud. Nuga on alati teraga taldriku suunas.

Et oleks lihtsam meeles pidada, kuidas söögiriistu paigutada, tasub endale aru anda, et nende järjekord sõltub sellest, milliseid roogi serveeritakse esimesena – söögiriistad võtame kätte alati väljastpoolt sissepoole.

Pikk, kaetud ja paigutatud söögiriistadega laud

Kuidas paigutada magustoidu söögiriistad?

Tõenäoliselt on enam kui kord juhtunud, et kutsute külalised magustoiduks. Ka sel juhul on olemas teatud reeglid, mis määravad söögiriistade paigutuse. Alustame siiski mõningase taustateabega. Magustoidu söögiriistadeks on: kohvilusikad, koogikahvlid, puuviljanoad, tordilabidad ja muud tarvikud sõltuvalt sellest, millist magustoitu serveeritakse.

Kui serveeritakse tüüpilist magustoitu, mida saab kahvli või lusikaga süüa, ei ole söögiriistade paigutamine laual keeruline:

 • Teelusikas tuleks asetada taldriku kohale, paremale suunatud peaga.
 • Kahvel asetatakse selle alla harudega vasakule.

Kohtumised laua taga on olulised. Elutempo tingib, et pereeined muutuvad rahulikuks vestluseks parimaks, kui mitte ainsaks võimaluseks. Samuti on ka sõpradega. Selline hetk väärib erilist keskkonda, mille saate kindlasti luua toodetega Pepco kauplusest.

Kaetud laud küünalde ja söögiriistadega

Kuidas söögiriistad pärast söömist paigutada?

Lisaks sellele, et me teame, kuidas me söögiriistad lauale asetame, on kasulik teada ka seda, kuidas söögiriistad pärast söömist paigutada. See teave on eriti kasulik restoranides, kus söögiriistade paigutus on teenindajale märguandeks, et taldriku võib juba ära viia.

Kuidas asetada söögiriistad taldrikule, kui me söömise hetkeks lõpetame, ja kuidas siis, kui eine on lõpetatud?

 • Kui eine jätkub, tuleb söögiriistad asetada taldrikule nii, et need on üksteisega risti.
 • Kuidas paigutada söögiriistad pärast söömist? Kui söömine on lõpetatud ja teenindaja võib taldriku ära viia, tuleb söögiriistad asetada rööbiti, käepidemetega kella 5:20“ suunas.

Nagu näete, võib isegi söögiriistade söögi ajal taldrikule asetamine olla teenindajatega suhtlemise vormiks – eelkõige restoranis või elegantsel vastuvõtul. Bistroobaarides ja kohvikutes ei tarvitseta neid eeskirju siiski järgida.

Kas võib ja kuidas söögiriistu salvrätiku peale paigutada? See on küsimus, mida paljud inimesed, restoranis või vastuvõtul vea tegemise vältimiseks, endale esitavad. Reegel on siiski järgmine: söögiriistu ei tohiks üldse salvrätikule asetada, kui see on juba kasutusel. Määrdunud lusikate või kahvlite salvrätikule või laudlinale asetamine ei ole elegantne.

Kaetud laud: taldrik, kauss, paigutatud söögiriistad

Milliseid söögiriistu koju osta?

Isegi 3-4 inimesega majas tasub alati olla suurem söögiriistade komplekt Miks? Loomulikult sõprade või sugulaste külaskäikudeks. Suurem hulk kahvleid, nuge või lusikaid tuleb kasuks ka siis, kui pesete nõusid vaid korra päevas, mitte regulaarselt. Söögiriistade suurema komplekti omamine on lihtsalt praktiline ja seda mitmest aspektist!

Kui soovite osta koju söögiriistade komplekti, on oluline paari asjaga arvestada:

 • Milline stiil teile meeldib – leiate ilma suuremate probleemideta minimalistlikud söögiriistad, aga ka retro-, puust käepidemega ja palju muid stiile – loomulikult kõik Pepcos!
 • Milline on teie eelarve – ilusad söögiriistad ei pea olema kallid. See ei muuda siiski asjaolu, et oma ostu sooritamist peaksite alustama kindlaks tegemisest, kui palju te endale lubada saate.
 • Kas pesete söögiriistu käsitsi või nõudepesumasinas – sellest sõltub, kas valitud söögiriistade mudel on sobiv.

Söögiriistade ostmisel mõelge, kas teie komplekt peaks sisaldama põhielemente, nagu supilusikad, kahvlid, noad ja teelusikad, või peaks selles peaks olema ka sellised asjad nagu tordilabidas, kulp, salatilusikad ja palju muud. Kuigi enamasti kasutatakse täiendavaid söögiriistu peamiselt suuremate seltskondadega koosviibimistel, tasub neid omada ja tasub teada, kuidas söögiriistu lauale paigutada.

Söögiriistade paigutamise kunst ei ole ainult oskus, vaid ka igale pidulikule sündmusele elegantsust ja rafineeritust lisav kunstivorm. Lauaetiketi reeglite õppimise ja rakendamise läbi võime me mitte ainult oma külalistele muljet avaldada, vaid ka söögi ajal meeldiva ning mugava atmosfääri luua. Pidagem meeles, et söögiriistade ja -nõude asjakohane paigutamine lauale ei ole mitte ainult esteetika küsimus, vaid ka külaliste vastu austuse ning nende heaolust hoolimise väljendus.

Oleme Pepcos panustanud praktiliste teadmiste jagamisele, mis võimaldavad igaühel, sündmusest olenemata, söögiriistade paigutamise meistriks saada. Kutsume meie pakkumisega tutvuma ja teie lauaetiketi valdkonna oskuste täiustamiseks aina uusi võimalusi avastama.