Sisu:

  1. Köögi kujundamise olulisimad reeglid
  2. Köögivarustus - mida on vaja, et söögitegemine rõõmu valmistaks?
  3. Kuidas taldrikuid, kausse ja muid nõusid valida?
  4. Lamedad ja sügavad taldrikud ning kausid ja kausikesed
  5. Portselanist, keraamilised või klaasist serveerimisnõud - mida valida?
  6. Panustage komplektile! Miks tasub investeerida nõudekomplekti?
  7. Toidu- ja joogikonteinerid - ohutu ja mugav toiduainete säilitamine
  8. Köögitarvikuid? Need asjad ei tohi teie köögist puududa!

Kaasaegses köögis on suurepärane disain ühendatud funktsionaalsusega. Asjakohane sisekujundus, kõrgtehnoloogilised seadmed ning suurepärase kvaliteediga kööginõud ja tarvikud on parim retsept köögile, kus toiduvalmistamine on puhas rõõm. Kuidas luua ilus ja praktiline, kaasaegses stiilis köök? Soovitame!

Köögi kujundamise olulisimad reeglid

Kaasaegse köögi projekteerimine nõuab nii interjööri esteetilisust kui funktsionaalsust mõjutavate tugevate materjalide ja uuenduslike lahenduste kasutamist.

Siin on täiuslikku köögiruumi luua aitavad peamised reeglid.

  • Köögi ergonoomiline korraldus peab hõlbustama igapäevaseid einete ettevalmistamise, toidutegemise ja koristamisega seotud ülesandeid. Mõelge läbi kappide ja seadmete sobiv kogus ning paigutus, et need oleksid kergesti kättesaadavad ja mugavalt kasutatavad. Kui te elu ilma kohvita ette ei kujuta – looge kohvinurk, kus kõik tarvikud on käeulatuses.
  • Teie kaasaegse köögi visuaalse stabiilsuse säilitamiseks on ülioluline viimistlusmaterjalide valik. Otsige materjale, mis on vastupidavad, kergesti laitmatult puhtana hoitavad ja atraktiivsed. Kaasaegsele köögile on populaarseimateks valikuteks roostevaba teras, klaas, kvaliteetne laminaat ja looduslik kivi.
  • Jagage köök praktilisteks tsoonideks: einete ettevalmistamiseks, toidutegemiseks, säilitamiseks ja nõudepesemiseks. Tänu sellele muutub ruum ergonoomilisemaks ja maksimaalselt funktsionaalseks. Ärge unustage ka iga tsooni asjakohaselt valgustada, mis suurendab köögis töötamise mugavust ja ohutust.

Pidage meeles, et täiusliku köögi võtmeküsimuseks on esteetika ja praktilisuse vahel tasakaalu saavutamine. Kaasaegne köök on ka täpselt koduste vajadustele kohandatud ruum – analüüsige oma vajadusi juba kujunduse projekteerimise etapis, isikupärastamiseks ja vastavalt individuaalsetele ootustele kohandamiseks.

Köögivarustus – mida on vaja, et söögitegemine rõõmu valmistaks?

Avatud köögikapp maitseainepurkidega

Et toiduvalmistamine nauditav ja tõhus oleks, on oluline asjakohane köögivarustus. Kust alustada? Pottidest ja pannidest, muidugi!

Korralikuks toiduvalmistamiseks on oluline asjakohaste pottide ja pannide valik. Oluline on, et need sobiksid teie pliidi liigiga. Näiteks induktsioonpliidile on nõutavad magnetilise põhjaga toidunõud ja gaasipliidile on ideaalsed raskemad toidunõud, mis jaotavad soojust ühtlaselt. Hea oleks omada mitut eri mõõtmetega ja liiki panni, näiteks teflonpann kergesti kleepuvate toitude jaoks ning malmpann kõrge temperatuuriga praadimiseks. Pannide komplekteerimisel valige kõige kvaliteetsematest materjalidest valmistatud nõud, mis toiduga reaktsiooni ei astu.

Kaasaegse köögi sünonüümiks on toiduvalmistamist lihtsustavad uuenduslikud seadmed. Mikserid, blenderid, vahvlimasinad, rösterid, õlivabad praadijad ja grillid on kõik seadmed, mis lühendavad oluliselt toidu valmistamise aega ning lihtsustavad isegi kõige keerulisemate toitude valmistamist. Samuti tasub kaaluda multifunktsionaalsete seadmete, näiteks köögis mitte ainult aega, vaid ka ruumi säästvate, ühes seadmes mitu funktsiooni ühendavate multifunktsionaalsete köögirobotite ostmist.

Asjakohane köögitehnika võib söögi valmistamise lihtsalt nauditavaks kogemuseks muuta. Pottide ja pannide ning konkreetsete seadmete valik sõltub individuaalsetest vajadustest ning toiduvalmistamise stiilist.

Kuidas taldrikuid, kausse ja muid nõusid valida?

Taldrikute, kausside ja muude nõude valik on köögi sisustamisel oluline aspekt, mis määrab varustuse praktilisuse ja mõjutab serveeritavate toitude esteetilisust. Kuidas köögi toidunõud komplekteerida?

Lamedad ja sügavad taldrikud ning kausid ja kausikesed

Erinevate toitude serveerimiseks on igas köögis vajalikud erinevat tüüpi taldrikud ja kausid. Lameda taldrikud on ideaalsed enamiku roogade serveerimiseks, alates pearoogadest kuni suupisteteni. Sügavad taldrikud on asendamatud suppide ja muude vedelate roogade serveerimisel, tagades, et kastmed ja puljongid taldrikul püsivad. Seevastu kausid on mitmekülgselt kasutatavad – alates ideaalselt eelroogadele ja kastmetele sobivatest väikestest, kuni suurteni, salatitele või pastaroogadele ideaalsetele. Õige nõu valik sõltub serveeritava toidu liigist ja stiilist.

Köögiriistad väljatõmmatavas kapis

Portselanist, keraamilised või klaasist serveerimisnõud – mida valida?

Teie taldrikud ja kausid võivad olla erinevatest materjalidest. Kõige populaarsemateks on: portselan ja keraamika ning klaas. Millised on nende materjalide omadused?

  • Portselan – on lauakujunduses elegantsi ja traditsiooni sümboliks. See on saadaval peamiselt elegantses valges ja õrnade kaunistustega – sobib ideaalselt nii igapäevasteks söögikordadeks koos lähedastega kui ka erilisteks sündmusteks, nagu jõululõunad või sünnipäeva õhtusöögid. Portselani tuleb käsitseda ja pesta ettevaatlikult käsitsi!
  • Keraamika – see on purunemiskindlam materjal kui portselan ning tavaliselt ka paksem ja raskem. Keraamika on saadaval mitmesugustes kujundustes ja värvides, mis võimaldab seda igale köögistiilile sobitada. See on suurepärane valik igapäevaseks, aga ka pidulikumaks eineks. Enamik keraamilisi taldrikuid ja kausse on nõudepesumasinas pestavad, kuid alati tuleb kontrollida tootja soovitusi.
  • Klaas – mitmekülgne materjal, mis sobib igat tüüpi interjööridesse. Klaasi on lihtne puhastada ja see esitleb roogasid atraktiivselt. Samuti on klaasist toidunõud kriimustuste ja värvimuutuste suhtes muudest materjalidest vastupidavamad. Klaastoodete suur eelis on see, et need on nõudepesumasinas pestavad.

Panustage komplektile! Miks tasub investeerida nõudekomplekti?

Täielike nõudekomplektide ostmine on köögi ja söögitoa esteetilise kooskõla tagamiseks suurepärane viis. Mustri ja värvi poolest sobivate nõude komplektid loovad lauale harmoonilise ning elegantse välimuse. Need on projekteeritud ka nende hoiustamise hõlbustamist ja nõudepesumasinas pesemist silmas pidades. Ideaalne komplekt roogade serveerimiseks on kohandatud vastavalt individuaalsetele vajadustele ja harjumustele ning inimeste arvule majapidamises.

Pidage meeles, et lisaks funktsionaalsusele täidavad kööginõud ka dekoratiivse elemendi rolli, seega tasub valida need, mis peegeldavad teie isiklikku stiili ja teie kaasaegsesse kööki lihtsalt sobivad.

Toidu- ja joogikonteinerid – ohutu ja mugav toiduainete säilitamine

Naine seisab sorteeritud purkide ja köögikonteineritega kapi ees

Vastupidavad toidu- ja joogikonteinerid on igas köögis hädavajalikud – need lihtsustavad toiduainete säilitamist ja pikendavad nende värskust. Kuluvad ära nii toidu ülejääkide säilitamiseks kui ka tööle või kooli lõunasöögi kaasapakkimiseks.

Eraldi kategooria on elegantsed mahutid lahtistele toodetele, nagu kohvi, tee, suhkur või makaronid. Need võite asetada köögi tööpinnale või avatud riiulitele – kaunistavad teie kööki ja teil on nende sisule lihtne juurdepääs.

Kaasaegsed mahutid võivad olla valmistatud vastupidavast plastist, roostevabast terasest ja elegantsest klaasist. Valige sellised, mis sobivad teie köögi sisustusega, on lekkekindlad ja kergesti puhastatavad. Pöörake tähelepanu ka nende terviseohutusele, st sellele, et nende koostises ei oleks kahjulikke aineid, mis võiksid toiduainetega reageerida.

Pepco infograafika: Mida kaasaegse köögi jaoks osta

Köögitarvikuid? Need asjad ei tohi teie köögist puududa!

Just väikesed elemendid määravad iga köögi funktsionaalsuse. Selle kategooria varustuse komplekteerimisel peate panustama köögitarvikute kõrgele kvaliteedile, mida iseloomustavad vastupidavad materjalid, käepidemete ergonoomilisus ja kaasaegne disain.

Siin on kõige olulisemate köögitarvikute lühike loetelu:

  1. Noad – panustage nugade komplektile, eelistatavalt mugavas statiivis. Komplekti peaks kuuluma vähemalt 4-5 nuga, alates suurest peakoka noast kuni hammastatud teraga leivanugadeni ja lõpetades väikeste nugadega köögiviljade koorimiseks.
  2. Lõikelauad – kohandage need sisustuse ja oma individuaalsete vajadustega. Kaasaegseid lõikelaudu saab valmistada erinevatest materjalidest – puidust lauad on vastupidavad ja esteetilised, plastikust lauad on kergesti puhastatavad ning bambusest lauad on kerged ja keskkonnasõbralikud.
  3. Lusikad ja kulbid – Puidust lusikad on nõudele õrnad, silikoonist lusikad on kuumakindlad ja universaalsed.
  4. Sõelad, kurnad, pannilabidad, nuiad ja visplid – käepärased tarvikud, mis köögist puududa ei tohi! Asendamatud makaronide, köögiviljade või puuviljade kurnamisel, pannil küpsetatud toidu ohutul pööramisel, kartulite tampimisel ja vedelate koostisosade tõhusal ühendamisel. Saadaval eri suurustes ja värvides ning valmistatud erinevatest materjalidest, näiteks puidu ja silikooni kaasaegses ühenduses.
  5. Toiduriivid– lihtsustavad köögiviljade, juustu või šokolaadi riivimist. On olemas erinevat liiki toiduriive, mis võivad olla mõeldud konkreetsete toodete (nt juustu) riivimiseks või universaalsed, erinevate lõikepindadega riivid.
  6. Mehaanilised hakklihamasinad – lihtsustavad köögiviljade, maitsetaimede või pähklite kiiret purustamist.

Need tarvikud muudavad köögis töötamise tõhusamaks ja nauditavamaks.

Kaasaegne köök on funktsionaalne, esteetiline ja viimaste suundumustega kooskõlas. Selle korraldus peaks olema hästi läbimõeldud ja kasutajate individuaalsetele vajadustele kohandatud. Loomulikult sõltub kaasaegse köögi lõplik välimus individuaalsetest eelistustest ja rahalistest võimalustest. Olenemata sellest, milline stiil valitakse, tasub hoolitseda selle eest, et köök oleks funktsionaalne ja esteetiline.