Sisu:

  1. Tervisliku toitumise põhialused - seda peab teadma!
  2. Erinevatele vajadustele kohandatud tervislik toitumine
  3. Laste ja noorukite toitumine - investeering tervislikku arengusse
  4. Täiskasvanute tervislik toitumine  - haiguste ennetamine ja kehakaalu säilitamine
  5. Eakate toitumine - energia ja elujõu säilitamine
  6. Kuidas planeerida tervislikke eineid?

Mida tervislik toitumine endast kujutab? See on toitumisviis, mis tagab organismile kõik vajalikud toitained, vitamiinid ja mineraalid, säilitades samal ajal valitud toiduainete mitmekesisuse. Tervisliku toitumise tähtsus üldisele tervislikule seisundile on vaieldamatu! Asjakohaselt tasakaalustatud toitumine mõjutab muu hulgas positiivselt meie meeleolu, keskendumisvõimet ja vaimset tasakaalu.

Tervisliku toitumise põhialused – seda peab teadma!

Tervislik toitumine põhineb õigesti tasakaalustatud igapäevasel toitumisel, mis peaks tarnima õiges proportsioonis vajalikke toitaineid. Võtmetähtsusega aspektiks on organismile õigeks funktsioneerimiseks kõige vajamineva tagamine, samaaegselt vältides mõnede elementide ülemäära või puudust.

Makrotoitained on iga dieedi aluseks!

  • Valgud – hädavajalikud lihaste ja nahakoe ehituseks ja taastamiseks ning hormoonide ja ensüümide tootmiseks. Headeks valguallikateks on liha, kala, piimatooted, munad, samuti kaunviljad, pähklid ja seemned.
  • Süsivesikud – keha peamine energiaallikas. Tasub valida kompleksseid süsivesikuid, näiteks täisteratooteid ning puuvilju, köögivilju ja kaunvilju, mis tarnivad ka seedimist toetavaid kiudaineid.
  • Rasvad – tähtsad aju, südame ja liigeste tervisele. Valida tuleb tervislikke rasvu, nagu kalas, avokaados, pähklites, seemnetes ja oliiviõlis leiduvaid.

Mikrotoitaineteks on vitamiinid ja mineraalained, mis on vajalikud väiksemates kogustes, kuid omavad paljude elutähtsate protsesside ning immuunsüsteemi jaoks olulist tähtsust. Tervislik toitumine peaks hõlmama nende komponentide rikkalikuks allikaks olevaid mitmesuguseid puu- ja köögivilju.

Veega varustamine on sama oluline kui õigete toiduainete valimine. Vesi on hädavajalik keha nõuetekohaseks toimimiseks, toetades muu hulgas seedimist ja toksiinide eemaldamist. Soovitatav on juua vähemalt 2 liitrit vett päevas, kuigi vajadus võib erineda sõltuvalt individuaalsetest vajadustest, füüsilisest aktiivsusest ja ilmastikutingimustest.Początek formularza

Erinevatele vajadustele kohandatud tervislik toitumine

Toitumisvajadused võivad sõltuvalt vanusest ja tervislikust seisundist erineda. Asjakohane toitumine soodustab arengut nooruses ning aitab hilisemas elus tervist ja elujõudu säilitada.

Pepco infograafika „Tervisliku toitumise põhialused"

Laste ja noorukite toitumine – investeering tervislikku arengusse

Intensiivsel kasvu- ja arenguperioodil on oluline tagada lastele piisava hulga kalorite ning tasakaalustatud toitainekomponentide tarnimine. Toit peab sisaldama rohkelt valke ja süsivesikuid lihaste ja luude arenguks, energiat ja tervislikke rasvu, mis on olulised aju arenguks. Samuti on oluline tarnida vitamiine ja mineraalaineid, eelkõige kaltsiumit (olulise tähtsusega tugevate luude jaoks) ning rauda (vaimse arengu toetamiseks). Olulise osa toidust peavad moodustama puu- ja köögiviljad, mis tarnivad olulisi vitamiine, mineraalaineid ning kiudaineid.

Täiskasvanute tervislik toitumine  – haiguste ennetamine ja kehakaalu säilitamine

Täiskasvanute toitumine peaks võimaldama neil tervislikku kehakaalu säilitada, kroonilisi haigusi ennetada ja igapäevaste väljakutsetega toimetulekuks energiat tarnida. Õigesti tasakaalustatud toitumine peab koosnema puuviljadest, köögiviljadest, täisteraviljatoodetest, lahjadest valguallikatest ja tervislikest rasvadest. Töödeldud toiduainete, kõrge rasva- ja suhkrusisaldusega toodete piiramine võib aidata ennetada südamehaigusi, 2. tüüpi diabeeti ning mõningaid vähktõve liike. Regulaarne toitumine ja portsjonite kontrollimine aitab tervislikku ainevahetust säilitada.

Eakate toitumine – energia ja elujõu säilitamine

Eakate ainevahetus aeglustub ja teatud toitainete omandamine võib väheneda. Sellel perioodil on tähtis toitumine organismi muutuvatele vajadustele kohandada. Eakad võivad lihasmassi ja jõu säilitamiseks rohkem valku ning kehakaalu tõusu vältimiseks vähem kaloreid vajada. Kiudainerikas toit aitab seedimist korras hoida. Samuti tasub tähelepanu pöörata piisavale vedelikutarbimisele, sest vanusega janu tunne väheneb.

Kuidas planeerida tervislikke eineid?

Noor naine sööb diivanil puuviljasalatit

Tervislike einete planeerimine on tasakaalustatud toitumise säilitamise võtmeks ja see võib olla lihtsam kui tundub!

Siin on mõned näpunäited, mis aitavad teil igapäevaselt tervislikke eineid organiseerida ja valmistada:

  1. Planeerige eined kogu päevaks / nädalaks – selline lähenemine väldib vähem tervislike spontaansete valikute tegemist, kui toiduvalmistamiseks piisavalt aega ei ole.
  2. Ostke nimekirja alusel – planeeritud menüü alusel ostunimekirjade koostamine lihtsustab einete valmistamist ja tervisliku kava järgimist.
  3. Valmistage eined ette – osa oma söökidest saate ette valmistada, see aitab aega säästa ja tagab, et teil on tervislik valik alati käepärast. Hoolitsege, et teil olekskäepärast tugevad toiduainete mahutid, mis lihtsustavad valmis roogade hoiustamist ja transportimist. Laia valiku kaasaegseid mahuteid ja joogipudeleid leiate Pepcost.

Veenduge, et teie toitumine oleks mitmekesine. Erinevate köögiviljade, puuviljade ja täisteraviljatoodete menüüsse lisamine tagab teie organismile kõikide vajalike toitainete tarnimise, ning tervislik toitumine ei muutu tüütuks!