Turvaline puhkus koos lapsega vee ääres? Neid reegleid peate teadma!

Sisu:
Puhkus vee ääres on suurepärase puhkamise universaalne viis. Lapsed saavad vees välja rabeleda, täiskasvanud rannas jalgu sirutada ja aja põnevalt veetmiseks on lugematuid võimalusi. Plaanides aga puhkust koos lapsega mere, järve või jõe ääres, pühendage tingimata hetk ettevalmistusteks, mis võimaldavad soovimatuid üllatusi vältida. Mida tasub kaasa võtta, milliseid reegleid teada ja mida lapsele enne randa minekut õpetada? Vastame teile!
Kuidas valmistuda veeäärseks puhkuseks koos lapsega?
Üks olulisimatest otsustest on koha valik. Lastel on mere või järves palju ohutum, kui valite turvalise vette minekuga valvatud supluskoha. Päästjate kohalolek ning nõuetekohane infrastruktuur (nt tualetid) on ohutust ja mugavust suurendavad elemendid.
Pakkides koos lapsega veedetavale puhkusele mänguasju ja aksessuaare, tasub mõelda ka vee ääres hädavajalikuks osutuda võivatele esemetele. Kajaki või pedaalpaadi rentimist plaanides on kindlasti aluseks ohutus- või päästevest. Need peavad olema lapse kaalule ja pikkusele sobivad ning alati korralikult kinnitatud. Kui väikelaps sulistab vaid kalda lähedal, piisab ujumisrõngast või -kätistest (kuid ka neis peab laps olema hooldaja pideva järelevalve all).
Ärge unustage ka kõrge UV (50+) kaitsetasemega kreemi, mida tuleb päeva jooksul mitu korda peale kanda, ja peakatet. Lisaks sellele tasub väikelaps varustada õhuliste riiete ja aksessuaaridega: tüdrukute puhul, nt ujumistrikoode ning rannatuunikate või poiste riiete puhul – nt ujumispükste ja heledate puuvillaste T-särkide ning lühikeste pükstega.
Kaitse päikese eest ei puuduta mitte ainult last, vaid ka teid – UVA kiirgus põhjustab naha kiiremat vananemist ja suurendab vähiriski. Seega määrige kogu pere päikesekaitsekreemiga kokku ning kaitske pead ja silmi päikese eest.
Samuti pange oma rannakotti põhivarustusega esmaabikomplekt, mis sisaldab näiteks plaastreid, vahendeid väikeste haavade ja põletuste puhuks ning leevendavat pihustit. Tänu sellele on teil isegi väiksemate probleemide korral kõik kontrolli all.
Veeohutuse reeglid – mida peab laps teadma?
Veeohutuse reegleid tasub selgitada isegi kõige väiksematele lastele, kuid seda tuleb teha nende vanusele sobival viisil. Olulisim reegel? Laps ei lähe kunagi vette ilma lapsevanema või hooldajata, olenemata sellest, kas ta tunneb veekogu hästi ja kas ta oskab ujuda. Siiski peab ta teadma, mida tähendavad lipud ujumisalal. Samuti tasub selgitada, miks tuleb vältida märgadel ujumissildadel jooksmist ja miks ei tohi pea ees tundmatusse vette hüpata, isegi kui teised seda teevad.
Üks kõige raskem, kuid erakordselt tähtis reegel on: „ärge päästke kedagi iseseisvalt”. Kui laps märkab, et keegi upub, peab ta võimalikult kiiresti, valjusti hüüdes abi kutsuma. Selliseid stsenaariume tasub koos lapsega harjutada, nt mängimise ajal. See on reegel, mis puudutab ka teid – kui tunnete, et te seda ei suuda, ärge uppuja päästmiseks vette hüpake. Kutsuge parem vetelpäästja ja/või helistage hädaabinumbrile (uurige, milline teie riigis kehtib).
Turvaline ja rahulik puhkus mere ääres lapsevanematele
Mereäärne puhkus koos lapsega ei pea pidevat valvelolekut tähendama. Laste eest hoolitsemine tasub jagada teise täiskasvanuga. Kui üks valvab last, võib teine ujuma minna või liival lesida ja seejärel vahetust teha.
Samuti on oluline tasakaal vees viibitud ja varjus puhkamise aja vahel. Pärast 15-20 minutit mere ääres päikese käes mängimist tasub varjus paus teha ja midagi juua. See vähendab ülekuumenemise ohtu. Sellise pausi ajal õigustab end hästi vaikselt liivas mängimine, nt losside ehitamine, rannakarpide otsimine, pulgaga joonistamine. Laps ei tohi vees ujuda ei tühja kõhuga ega vahetult pärast söömist.
Mis veel?
- Ei tohi supelda tähistamata ja valveta kohtades ega seal, kus suplemine on keelatud.
- Vältige kruusa- ja savikarjääre ning metsikuid tiike, sest need võivad olla kinnikasvanud ja ohtlikud ning hädaolukorras ei kuule keegi teie appihüüdeid.
- Kasutage ainult kontrollitud varustust ja ärge täispuhutavatel madratsitel sügavale veele ujuge.
Ja pidage meeles, et lapsevanematele kehtivad samad reeglid kui lastele!
Võtke puhkust vee ääres rahulikult ja mõistlikult ning veendute, et sellest saab teie unelmate perepuhkus.
Pepcost ostmise eelised: