Sisu:

  1. BLW-meetodi peamised põhimõtted - iseseisvus, autonoomia, pereeined
  2. BLW-meetodi kasutamise eelised imikute toitumise arendamisel
  3. BLW peab olema ohutu! Kuidas arendada lapse toitumist?
  4. Kuidas alustada? Esimesed sammud BLW-s

BLW (Baby-Led Weaning) on uuenduslik lähenemine imikute toitmisele, mis kogub üha suuremat populaarsust kogu maailmas. BLW tähendab sõna-sõnalt “beebi juhitud võõrutamine” ning seisneb selles, et väikesed lapsed saavad tutvuda tahkete toitudega ja süüa neid iseseisvalt, selle asemel, et neid lusikaga sööta. Selline toitmisviis võimaldab lapsel kontrollida, mida ja kui palju ta sööb, ning julgustab teda erinevate maitsete, tekstuuride ja toiduvormidega tutvuma.

BLW-meetodi peamised põhimõtted – iseseisvus, autonoomia, pereeined

Tahke toidu tavapärane juurutamine seisneb sageli imikute püreestatud või poolvedela toiduga lusikaga toitmises. Selle lähenemisviisi puhul kontrollib lapsevanem, mida ja kui palju laps sööb, mis võib lapse söömisega seotud kogemust piirata. BLW on taganemine nendest traditsioonilistest meetoditest! Siin osaleb laps aktiivselt söögiaegadel, otsustab nii söömise tempo ja viisi kui ka toidu valiku üle.  

BLW-meetod põhineb teatavatel põhiprintsiipidel:

  • Iseseisev söömine – BLW peaideeks on võimaldada lapsel tahkeid toite iseseisvalt süüa. Väikelapsi julgustatakse toitu käega haarama ja omas tempos sööma. See võimaldab motoorseid oskusi arendada, aga ka sensoorset integratsiooni treenida – lapsed saavad erinevaid tekstuure ja maitseid avastada.
  • Lapse poolne kontroll – BLW-meetodi puhul kontrollib laps ise, kui palju ja mida ta sööb. Vanemad pakuvad mitmekesiseid ohutuid ja sobivalt valmistatud toite, aga väikelaps otsustab, milliseid ning kui palju ta neist sööb. See autonoomia aitab arendada eneseregulatsiooni oskusi. 
  • Osalemine peretoitlustamises – BLW edendab laste kaasamist peretoitlustamisse. Imikutele eraldi toidu valmise asemel söövad väikelapsed sama, mis ülejäänud pere, ohutuse tagamiseks loomulikult nõuetekohaselt valmistatud toitu. Väikelapsele tuleb tagada mugav, vajalike kinnituste ja sobiva kõrgusega istmega söögitool, ning samuti oma taldrikud ja kausid.

Tänu nendele eeldustele sobib BLW-kontseptsioon suurepäraselt tervislike toitumisharjumuste edendamiseks ja juba alates väikelapse esimesest eluaastast toiduga positiivse suhte loomiseks. Początek formularza

Pepco BLW tarvikute infograafika

BLW-meetodi kasutamise eelised imikute toitumise arendamisel

BLW-meetod pakub mitmeid eeliseid, mis erinevates aspektides, alates motoorsest kuni emotsionaalsete ja sotsiaalseteni, lapse arengut toetavad.

Üks BLW-meetodi peamisi eeliseid on motoorse arengu toetamine. Kui lastel lubatakse iseseisvalt süüa, soodustab see silma-käe koordinatsiooni ja haardeoskuste arengut. Laps õpib toiduga manipuleerima, mis soodustab liigutuste täpsuse ning sõrmede ja käte tugevuse arengut. See praktika mõjutab otseselt peenmotoorika arengut, mis on oluline paljudes teistes lapse elu aspektides, sealhulgas kirjutamises. 

BLW võimaldab lastel erinevaid maitseid ja tekstuure oma tingimustel avastada. Tänu sellele on laste võimalus eksperimenteerida erinevate toiduainetega, mis võib soodustada mitmekesisemate maitse-eelistuste kujunemist. Erinevate toidutekstuuridega tutvumine stimuleerib ka lapse sensoorset arengut.

BLW-meetod toetab ka emotsionaalset ja sotsiaalset arengut. Iseseisev söömine toetab laste iseseisvuse ja enesekindluse kujundamist. Ühised söögikorrad, milles laps aktiivselt osaleb, aitavad perekonnaga integreeruda ja sotsiaalseid oskusi arendada. Lapsed õpivad ka kannatlikkust ja toimetulekuoskusi, et tegeleda frustratsiooniga, mis võib tekkida sööma õppimise ajal.

BLW peab olema ohutu! Kuidas arendada lapse toitumist?

BLW-meetodil einestav laps

BLW-meetodi juurutamine peab olema ohutu! Veenduge, et toidud on pehmed ja imikule söömiseks asjakohaselt ettevalmistatud. Oluline on vältida väikseid, kõvasid, ümaraid või kleepuvaid toite, mis võivad põhjustada lämbumisohtu. Sööv väikelaps peab alati olema täiskasvanu järelevalve all. Söömiseks tasub hankida laste aksessuaarid, mis muudavad teie väikese lapse esimesed eined atraktiivsemaks. 

Toitude söötmisel pöörake tähelepanu nende suurusele ja kujule. Ideaalsed on pikad, kergesti haaratavad tükid, mida laps saab hõlpsasti käes hoida ja närida. Samuti peavad need olema piisavalt suured, et väikelaps saaks neid mugavalt ja kindlalt haarata ning seejärel suhu suunata, kuid piisavalt pehmed, et neid oleks lihtne närida ja alla neelata.

Sama oluline on ka hügieen ja puhtus söögi ajal. Puhastage regulaarselt lapse käsi ja nägu, samuti pinnad ning mänguasjad, mis võivad toiduga kokku puutuda. Söögikoha puhtana hoidmine aitab vältida bakterite levikut ja säilitab tervisliku keskkonna väikestele maitsemeeltele.

Kuidas alustada? Esimesed sammud BLW-s

Algus võib olla raske ja täis väljakutseid. Kindlasti nõuab see lapsevanemalt palju kannatlikkust ja avatust väikelapse vajadustele. Kuidas BLW-d juurutada?

  1. Alustuseks õigete toiduainete valimine – alustage pehmete puu- ja köögiviljade, näiteks keedetud porgandite, banaanide või avokaadoga. Valige toidud, mis on lapsele kergesti haaratavad ja ohutud.
  2. Julgustage last uusi toite proovima – lubage lapsel toiduaineid uurida, ärge sundige teda sööma. Olge kannatlik ja laske lapsel toiduaineid omas tempos uurida.
  3. Nälja ja küllastumise signaalide äratundmine – jälgige oma last, et mõista, millal ta on näljane ja millal ta on söönud. Toidu nägemisel väljenduv varjamatu rõõm (laps on näljane, tahab süüa) või pea kausist või taldrikust eemale pööramine (lapse kõht on täis, ei taha süüa), on signaalid, mida tuleb ära tunda ja austada.

Millisteks väljakutseteks ja võimalikeks ebamugavusteks peate te valmistuma? Eelkõige… korralagedus – aktsepteerige see osana oma väikelapse olulisest õppimisprotsessist. Kasutage kergesti puhastatavaid sööginõusid, lauakatteid ja toolimatte. Mida teha, kui laps ei taha süüa? Mitte mingil juhul ärge sundige imikut sööma. Pakkuge erinevaid toite ning laske lapsel otsustada, mida ja kui palju ta sööb. Oluline on see, et BLW võib vabalt ühendada rinnaga või pudeliga toitmisega.